Get Adobe Flash player

پیوندها

 

 

 

 

 

 

 رییس شورای اسلامی مازندران و روسای شوراهای اسلامی شهرستانهای استان در اولین همایش روسای شوراهای اسلامی شهرستانهای کشور که طی روزهای 22 و 23 مهرماه به میزبانی شهر مقدس مشهد برگزار شد حضوری فعال داشتند. 

*برپایی این همایش به پیشنهاد شورای استان مازندران مصوب و اجرایی شد

رییس شورای اسلامی شهرستان چالوس در رابطه با برگزاری این همایش در گفتگو با مرزن نیوز اظهارداشت:  برپایی این همایش به واقع پیشنهاد شورای استان مازندران در جلسه ای که با حضور دکتر بصیری پور ریاست شورای عالی استانها و روسای شوراهای اسلامی شهرها و بخش های مازندران در چالوس داشتیم بوده که پیرو این جلسه مصوب و اجرایی شد .

صابر سام دلیری افزود: نمایندگان مازندران حضوری فعال در این همایش داشتند. در این سفر در نشستی که  با حضور استاندار مشهد مقدس داشتیم نگاه ایشان نسبت به شوراها بسیار خوب بوده و مطالب ارزشمندی را در این رابطه اذعان داشتند. ضمن اینکه شهردار مشهد نیز از جایگاه بلند شوراها صحبت کرد. با توجه به اینکه ایشان پیش از این معاون سیاسی وزیرکشور بود با این نگاه نسبت به شوراها سخن به میان آورد.

وی این همایش را بسیار خوب و پربار دانست و اظهارداشت: یکی از نکات بارز این همایش ملاقات روسای شوراهای اسلامی شهرستانهای کشور و استفاده از نقطه نظرات یکدیگر بوده است. همچنین بحث و تبادل نظر پیرامون مشکلات حقوقی شوراها از دستاوردهای خوب این همایش بود.

سام دلیری ادامه داد: نبود دبیرخانه های فعال در شوراهای شهرستانها، مشکلات مالی و حقوقی شوراهای شهرستان، عدم تمکین برخی مدیران نسبت به مصوبات شوراهای شهرستان از جمله مباحث مهم دیگر در این همایش بود.

رییس شورای شهرستان چالوس همچنین از صدور بیانیه ای برای ریاست مجلس شورای اسلامی در پایان این همایش خبر داد و گفت مازندران از نظر نوع شناخت و فعالیتهایی که صورت داده از جایگاه رفیع تری نسبت به دیگر استانها برخوردار بود و این امر مورد اذعان بقیه روسای شوراهای کشور قرار گرفت. ضمن اینکه صحبت های رییس شورای اسلامی استان مازندران در این همایش با استقبال بسیار خوب حاضرین مواجه گردید.

سام دلیری تاکید کرد: امیدواریم این همایش و تداوم آن گامی مهم در راستای رفع مشکلات و موانع موجود بر سر راه شوراها باشد .

* عدم رای شوراها در کمیته برنامه ریزی معضلی بزرگ است

رییس شورای اسلامی استان مازندران در این همایش با اشاره به اهمیت جایگاه و نقش شوراها در توسعه کشور گفت: در عراق استاندار توسط شورای استان و فرماندار توسط شورای شهرستان انتخاب می شود اما اینجا روز به روز برای تضعیف جایگاه شوراها اقدام می شود.

حمیدرضا افراشته عدم رای شوراها در کمیته برنامه ریزی را معضلی بزرگ خواند و افزود: ضروری است تا کارگروهی متشکل از افرادی دلسوخته و مطلع از شوراهای استان، شهرستان، شهر، بخش با نمایندگان مجلس تشکیل شود تا نمایندگان درد دل شوراها را شنیده و در مجلس از آنها حمایت و مشکلات اساسی پیش روی شوراها را بطور ریشه ای حل کنند.

وی با بیان اینکه شوراها در خط مقدم جبهه قرار دارند اما از چالاکی افتاده اند تصریح کرد: از اینکه دکتر بصیری پور رییس شورای عالی استانها در روز شورا در صحن مجلس حضور یافته و نطق پیش از دستور ارایه داشتند افتخار می کنیم و امیدواریم ازین پس به جایگاه شوراها اهمیت بیشتری داده شود.

افراشته با اشاره به اینکه ابتدا باید بیماری را بشناسیم و سپس برای درمان آن گام برداریم گفت: بایستی کمیسیون های تخصصی بین شوراهای استانها و شهرستانها تشکیل شود.

رییس شورای اسلامی مازندران با بیان اینکه اگر شوراها مزاحم هستند آن را بردارند افزود: مجلس در حق شوراها اجحاف می کند.

افراشته با انتقاد از وضعیت کنونی کمیته انطباق گفت: طرح جدید در انتخاب اعضای کمیته انطباق وضع را بدتر و شوراها را از بالندگی و تحرک باز می دارد. وی در پایان گفت: معتقدیم که شورای عالی شعاری را مشخص کند تا از تریبون شوراهای استانها و شهرستانها فریاد زده شود.

 

*تصویب طرح اختصاص 2 درصد ازمالیات بر ارزش افزوده به شوراها در مجلس می تواند شوراهای شهرستانها را متحول کند

همچنین به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استانها،  دکتر غلامرضا بصیری پور در این همایش انتقال تجارب ، ارتقاء سطح شوراها ، ایجاد هماهنگی و آشنایی بین شوراهای کشور را از مهمترین اهداف برگزاری آن دانست و گفت: با همدلی و همزبانی بین شوراییان کشور این همایش برگزار شده است.

رییس شورای عالی استان ها گفت: در 23 سفر استانی که داشتیم یکی از مطالبات شوراها برگزاری نشست مشترک به میزبانی شهر مشهد بود که خدا را شاکریم این توفیق حاصل شد.

وی با بیان اینکه در جهت پویایی شوراها ، تمام تلاش خود را به کار خواهم گرفت، افزود: علی رغم کم لطفی برخی از اعضا همچنان محکم پای کار ایستاده ام.

وی در ادامه با اشاره به جامعه آماری شورائیان گفت: شوراها خانواده بزرگی  متشکل از 117 هزار عضو در 38 هزار واحد شورایی  هستند . این جامعه ظرفیت بالایی دارند ، که باید از این ظرفیت استفاده شود.

دکتر بصیری پور در دومین روز همایش نیز  با اشاره به طرح کاهش اعضای شوراهای اسلامی گفت: مجلس شورای اسلامی اولویت را به مدیریت واحد شهری قرار دهد، کاهش تعداد اعضا با توجه به نظرات شوراهای سراسر کشور به صلاح نیست.

دکتر غلامرضا بصیری پور در رابطه با نامه های دریافتی که در طول همایش دریافت کرده است اظهارداشت: این نامه ها مختلف هستند و با توحه به مباحث آن به معاونت ها جهت رسیدگی  ارسال خواهم کرد.

وی ضمن تاکید بر مطالعه کتاب قانون شوراها تصریح کرد: باید به مجلسی ها گفته شود که چرا با وجود اشاره 9 اصل قانون اساسی و جایگاه رفیع آن قوانین هنوز شوراها به جایگاه واقعی خود نرسیده اند.

بصیری پور در پاسخ به سوالی مبنی بر عدم پرداخت 2 میلیون تومان به برخی از شورای شهرستانها افزود: مقصر در این موضوع روسای شوراهای استانها هستند که کوتاهی کردند و در خواست نکردند ولی قول داده می شود که در هفته آتی مبلغ فوق به حسابشان واریز شود.

وی ضمن گلایه ای از شوراها ادامه داد: برای یکسری از اطلاعات به شوراها تماس های بی شماری گرفته می شود ولی متاسفانه شوراها جوابگو باشند. درخواست می شود شوراهای سراسر کشور به تقاضا های شورای عالی استانها اهتمام کنند.

این مقام مسئول با اشاره به طرح اختصاص 2 درصد ازمالیات بر ارزش افزوده به شوراها بیان کرد: تصویب این طرح در مجلس شورای اسلامی می تواند شوراهای شهرستانها را متحول کند؛ لذا از مجلس شورای اسلامی در خواست میکنیم این طرح را در اولویت قرار دهند.

بصیری پور در ادامه با اشاره به طرح کاهش اعضا خاطرنشان کرد: مجلس شورای اسلامی اولویت را به مدیریت محلی و مدیریت واحد شهری قرار دهد، کاهش تعداد اعضا با توجه به نظرات شوراهای سراسر کشور به صلاح نیست.

* شوراهای اسلامی نباید از جایگاه زنان و دختران جامعه غافل شوند

در این همایش استاندار خراسسان رضوی نیز ضمن خوش آمدگویی به حاضرین گفت: شوراهای اسلامی بایستی علاوه بر مسائل عمرانی به مقوله فرهنگ نیز توجه ویژه داشته باشند.

رشیدیان همچنین با برشمردن نقش و جایگاه شوراهای اسلامی در توسعه همه جانبه مناطق مختلف کشور افزود: یکی از مباحث مهم در این راستا رعایت اخلاق و گسترش و ترویج آن در جامعه است. ضمن اینکه شوراهای اسلامی نباید از جایگاه زنان و دختران جامعه غافل شوند.

و با بیان اینکه شوراهای اسلامی یکی از اساسی‌ترین نهادهای تقویت‌کننده ساختارهای نظام جمهوری اسلامی ایران هستند تصریح کرد: مردم و نماینگان آنها در شورا باید در راستای تحقق فرهنگ شهری ایفای نقش کنند.

رشیدیان اعتماد را بزرگترین سرمایه اجتماعی شوراها دانست و گفت: اعضای شوراهای شهر نه‌تنها در مسائل مادی رسالتی بر دوش دارند بلکه نسبت به مسائل معنوی مسئولیت خطیری بر دوش دارند.

وی با بیان اینکه اگر شوراهای شهر یک نگاه ملی نداشته باشند قطعا به مرور زمان وارد یک فضای رقابتی می‌شوند تاکید کرد: شوراها در کنار توجه به موضوعات شهری و عمرانی باید در راستای ارتقای شاخص های فرهنگی و کاهش ناهنجاری ها اجتماعی تلاش کنند.

* مسجد باید در اولویت کار شوراها قرار گیرد

رئیس ستاد اقامه نماز کشور نیز در این همایش خطاب به روسای شوراهای اسلامی شهرستان‌های کشور گفت: شما با لطف خداوند و رای مردم به این جایگاه رسیده‌اید، لذا نخستین کاری که انجام می‌دهید، باید اقامه نماز در جامعه باشد.

حجت‌الاسلام محسن قرائتی با بیان اینکه باید بودجه‌های فرهنگی و تمام امکانات برای اقامه نماز و تسهیل ازدواج جوانان هزینه شود، خاطرنشان کرد: در چند روزی که عضو شورا یا رئیس هستید هر چه امکانات دارید روی نماز و ازدواج هزینه کنید و باید همه بودجه‌های فرهنگی را صرف این دو مهم کنید .

وی با اشاره به اینکه آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها، دیپلم و لیسانس بی‌مهارت تحویل جامعه می‌دهند، بیان کرد: در اسلام احدی حق حکومت ندارد گفت: انواع حکومت در دنیا شامل؛ کودتا (مبتنی بر زور)، جانشینی (تحمیل)، اکثریت (راه حل نه راه حق) و اقلیت (ظلم) می باشد.

قرائتی تصریح کرد: مسجد باید در اولویت کار شوراها قرار گیرد. بدین ترتیب لطف خدا شامل حال شوراها شده و در موفقیت آنها تاثیر بسزایی خواهد داشت.

قرائتی اکسیژن، آب و غذا و همسر را سه نیاز بزرگ  بشر دانست و گفت: متاسفانه در خطر ورشکستگی فرهنگی قرار داریم. بایستی از امکانات دولتی برای حل مسائل فرهنگی و مشکلات مساجد استفاده کرد.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور خطاب به شوراها با بیان اینکه دین تان را از رسانه ها نگیرید اظهارداشت: کار برای مردم نباید تعطیل شود. حتی به بهانه گرما و سرما. عادت کردیک هرکاری بخواهیم بکنیم راهش را و هر کاری نخواهیم بکنیم بهانه اش را پیدا می کنیم. تا کار واجب هست کار مستحب نکنید، تا نسل نو هست سراغ نسل کهنه نروید، تا ارزانی هست سراغ گرانی نروید، تا ماندگار هست سراغ فانی نروید.

قرائتی تصریح کرد: در کارتان کارشناسی اسلام شناسی داشته باشید و در مسائل سیاسی اگر بهتر از خودتان سراغ دارید کاندیدا نشوید. هرگز خودتان سراغ پست و مقام نروید. پست و مقام باید سراغ شما بیاید.

* شوراها می‌توانند اقتصاد مقاومتی را طراحی و اجرا کنند

شهردار مشهد مقدس نیز در این همایش ضمن خیرمقدم و خوش آمدگویی به حاضرین گفت: در برخی از نقاط عملکرد شوراها قابل دفاع نیست. دسته بندی ها و جناح بندی ها و  تصمیمات غیر کارشناسی نگاه به شوراها را تضعیف می کند.

سید صولت مرتضوی گفت: ما در حوزه امنیتی و سیاست خارجی بسیار قوی هستیم اما در حوزه اقتصاد ضعیف عمل کرده‌ایم زیرا از ظرفیت‌های موجود استفاده کافی را نبرده‌ایم .

 وی با بیان اینکه جایگاه و رسالت شوراها 2 موضوع مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد افزود: در حقوق اساسی جمهوری اسلامی ایران یک اصل و یک فصل جداگانه به جایگاه شوراهای اسلامی اختصاص داده است و اصل هفتم قانون اساسی شوراها را از ارکان تصمیم‌گیری نظام معرفی کرده است.

شهردار مشهد عنوان کرد: متاسفانه در قوانین موضوعه، نقش شوراهای اسلامی کمرنگ دیده شده است و گاهی با طرح‌ها و لوایحی به دنبال بر چیدن بساط شوراها هستند.

مرتضوی بیان داشت: با اینکه قوانین موضوعه درباره نقش شوراهای اسلامی برآورد کننده نیازهای شهری و روستایی ما نیستند اما رسالت‌ شوراها بسیار بزرگ است . شوراها می‌توانند بسیاری از زیرساخت‌های شهری را سامان دهند و مشارکت مردم را برای توسعه همه جانبه و ایجاد تحول برانگیزند.

وی با بیان این مطلب که شوراها می‌توانند اقتصاد مقاومتی را طراحی و اجرا کنند، خاطرنشان ساخت: پیشنهاد می‌دهم اگر دولت، مجلس و شوراهای اسلامی دست به دست هم بدهیم می‌توانیم جایگاه شوراها را از لحاظ کمی و کیفی تقویت نماییم.

* شوراهای اسلامی باید با تلاش و انجام درست وظایف جایگاه خود را تثبیت کنند

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی نیز در این همایش  گفت:‌ دولتمردان چندان مایل نیستند که اختیارات خود را محدود کنند بلکه به دنبال بسط اختیارات خود هستند. بنابراین شوراهای اسلامی روستاها و شهرها باید با تلاش و انجام درست وظایف جایگاه خود را تثبیت کنند.

حجت‌الاسلام محمدحسن ابوترابی‌فرد یادآور شد: هنگامی که شاهد برجسته شدن نقش شوراهای اسلامی در انجام وظایف غیرحاکمیتی باشیم سرمایه اجتماعی ارتقاء یافته و مدیریت امور کشور به نمایندگان مردم که شوراهای اسلامی هستند واگذار می‌شود .

 وی با تأکید بر اینکه دولت باید به مسائل حاکمیتی پرداخته و مسائل غیرحاکمیتی را به مردم واگذار کند، ادامه داد: حاکمیت باید مسئولیت‌های غیرحاکمیتی را سیاست‌گذاری کرده و بر نحوه اجرای آنها نظارت صحیح داشته باشد. امروز هم روند کشور به سمت همین نگاه است و نگاه مدیران کشور معطوف به واگذاری امور به مردم است .

 حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد با بیان اینکه شوراهای اسلامی شهرها و روستاها باید وظایف خود را به درستی تشخیص داده و در جهت انجام این وظایف گام بردارند، افزود: هر شورایی که در انجام وظایف خود موفق نباشد راه را برای واگذاری امور غیرحاکمیتی به مردم و تحقق مردم‌سالاری دینی به معنای واقعی دور کرده است .

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بنده از رؤسای شورای اسلامی شهرها و روستاها تقاضا دارم هر چقدر می‌توانند انسجام و پیوندهای درونی خودشان را استحکام بخشیده و تصمیمات خود را برمبنای نگاه کارشناسی اخذ کنند نه نگاه و سلایق شخصی .

وی ادامه داد:‌ دولتمردان چندان مایل نیستند که اختیارات خود را محدود کنند بلکه به دنبال بسط اختیارات خود هستند. بنابراین شوراهای اسلامی روستاها و شهرها باید با تلاش و انجام درست وظایف جایگاه خود را تثبیت کنند .

 حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد تأکید کرد: کلانشهرهای کشور نشان داده‌اند زمانی که توسط شوراها اداره می‌شوند کارایی‌شان بیشتر است و خدمات بهتری نسبت به زمانی که شوراها در رأس امور شوراها قرار نداشتند به مردم ارائه می‌شود .

منبع: مرزن نیوز

جستجو

نظرسنجی

نظر شما در مورد عملکرد شورا ها چیست ؟

عـالــی - 29.3%
خــــوب - 26.1%
متوسط - 20.7%
ضعـیـف - 18.5%

مجموع آرا: 92
امکان ارسال نظر براي اين نظر سنجي غير فعال شده است